Europa pentru cetăţenii săi

Prof. Cristina Sandu

In cadrul Programului Festivalului Național al Șanselor Tale, România, “ Cetăţean român – cetăţean european”, pe data de 21.XI.2013, la Liceul Tehnologic Agromontan „ Romeo Constantinescu ,, Vălenii de Munte  s-a desfăşurat Dezbaterea „ Europa pentru cetăţenii săi „ având următoarele activităţi :

1.„Ce inseamnă să fi cetăţean european ”- participanţi elevii clasei a XI a A, coordonaţi de prof. Sandu Cristina

1. „ Drepturile Consumatorilor’’-participanţi elevii clasei a X a A, coordonaţi de prof. Burdusel Dana
  1. „Etichetarea produselor’’-participanţi elevii clasei a X a B, coordonaţi de prof. Alexandru Adina
  2. „Uniunea Europeană şi drepturile cetăţenilor ei ’’ -participanţi elevii clasei a X a A, coordonaţi de prof. Rogozea Andreea
  3. „Cetăţeanul român este cetăţean european”-expozitie de afişe şi postere realizate de elevi
  4. Scenetă cu tema „Protectia consumatorului’’-prezentată de elevii clasei a X a B

Obiective:

• formarea și dezvoltarea de atitudini  şi comportamente civice, democratice şi responsabile;
  • stimularea interesului tinerilor pentru cunoasterea drepturilor şi oportunităţilor pe care le au ca cetăţeni europeni.
  • informarea elevilor asupra drepturilor pe care le au în calitate de consumatori; precum şi etichetarea produselor alimentare, textile, cosmetice .
  • realizarea unei expoziţii de afişe şi postere cu tema “Cetăţeanul român , cetăţean european –imaginea lui peste 20 de ani ‘’
  • realizarea unui afiș de campanie pentru stimularea cetățenilor la votul pentru Parlamentul European;

Aceste activităţi , dedicate Anului European al Cetățenilor 2013, au implicat 4 profesori şi 25 de elevi de la clasele a X a şi a XI a; având ca parteneri Primăria Vălenii de Munte şi SC Larilin Prod. SRL.

Prezentările Power-Point , afişele şi posterele reprezintă produsele realizate de elevi pentru această activitate ceea ce dovedeşte că elevii au fost interesaţi de un astfel de proiect , lucrările au demonstrat exersarea de către elevi a atitudinilor şi comportamentelor democratice, tolerante, a spiritului civic, formarea şi dezvoltarea deprinderilor de participare la viaţa comunităţii educaţionale şi locale din care elevii fac parte.  Cetăţenia europeană aduce cu ea un set de drepturi şi valori care, puse în valoare într-un mod corect şi responsabil, pot ajuta la dezvoltarea personală a tinerilor. Deviza Uniunii Europene, „Unitate în diversitate”, poate fi ilustrată şi prin faptul că tinerii studiază acum şi călătoresc liber pe teritoriul altor stat.

Am încercat să aducem Europa mai aproape de elevi, prin promovarea valorilor şi realizărilor europene, păstrând şi amintirea trecutului său. Dar nu am uitat şi de identitatea noastră în context european şi am promovat valorile noastre naţionale .