Înscrierea în învățământul primar pentru anul școlar 2018-2019

I.Descrierea unității de învățământ:

Liceul Tehnologic Agromontan ”Romeo Constantinescu” Vălenii de Munte este unitate școlară cu personalitate juridică având în subordine Școala Primară Nr. 2 și Școala Primară Nr.4.

În anul școlar 2016-2017 funcționează cu cinci cicluri de învățământ:

- primar

- gimnazial

- liceal zi și seral

- profesional zi

- postliceal zi

II. Date de contact

Adresa: Orașul Vălenii de Munte, str. Brazilor, nr.13

Telefon / fax - secretariat: 0244 - 281555

website: http://www.liceulagromontanvaleni.ro

III. Oferta școlară pentru înscrierea în învățământul primar

• Liceul Tehnologic Agromontan ”Romeo Constantinescu” Vălenii de Munte - 1 clasă cu 25 locuri
  • Școala Primară  Nr.2 - 1/2 clasă cu 6 locuri
  • Școala Primară  Nr.41 clasă cu 15 locuri

IV. Circumscripția școlara

1. Lista străzii arondate la Liceul Tehnologic Agromontan ”Romeo Constantinescu”, orașul Vălenii de Munte - o găsiți aici!

2. Lista străzii arondate la Școala Primară  Nr.2 - o găsiți aici!

3. Lista străzii arondate la Școala Primară Nr.4 -  o găsiți aici!

V. Înscrierea în învățământul primar se desfășoară conform punctelor de mai jos (1-6):

1. ORDIN PRIVIND APROBAREA CALENDARULUI ȘI A METODOLOGIEI DE ÎNSCRIERE A COPIILOR ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR PENTRU ANUL ȘCOLAR 2018-2019

2. METODOLOGIA PRIVIND ÎNSCRIEREA ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR PENTRU ANUL ȘCOLAR 2018-2019

3. CALENDARUL ÎNSCRIERILOR

4. Criterii de Departajare La înscriere În Clasa Pregătitoare

5Criterii de Departajare Complementare Specifice Liceului Tehnologic Agromontan ”Romeo Constantinescu”

6. Afișarea programului de evaluare a dezvoltării psihosomatice

7. Documente necesare înscrierii în clasa pregătitoare

Adăugat la 24.02.2018, ora 21.00

VI. Informații pentru părinții

1. Se vor dezvolta în cadrul Curriculumului la Decizia Școlii (CDS) discipline opționale precum:

• Limba engleză ”My first english words”

2. ”Informații pentru părinți”de pe pagina oficială a  Inspectoratului Școlar Județean Prahova click aici!

3. ”Informații pentru părinți”de pe pagina oficială a Ministerului Educației Naționale - click aici!

4. TEL VERDE 0 800 816 244 - informații Inspectorat Școlar Județean Prahova începând cu data de 01.04.2014.

5. Invitație ”Ziua porților deschise” - click aici!

6. Pliant ”Oferim micuților” - click aici! - 18.02. 2014   14:46:05